مطالب علمی
واکسن را صبح ها بزنید!

واکسن را صبح ها بزنید!

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد واکسیناسیون در صبح در مقایسه با بعدازظهر تاثیر بیشتری بر واکنش سیستم ایمنی بدن دارد.

محققان بریتانیایی با بررسی افراد دریافتند تاثیر زدن واکسن آنفلوآنزا در صبح به مراتب بیشتر از بعدازظهر است. در این مطالعه ۲۷۶ فرد ۶۵ سال و بالاتر که در بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ در مقابل سه «سوش» متفاوت آنفلوآنزا واکسینه شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند.

این افراد یا بین ساعت های ۹ تا ۱۱ صبح یا بین ۳ تا ۵ بعدازظهر واکسن خود را دریافت کرده بودند. محققان دریافتند افراد در گروه صبح شاهد افزایش بیشتر آنتی بادی ها در مقابل دو «سوش» در مدت یک ماه بعد از واکسیناسیون بودند. اما در مورد سومین «سوش»، هیچ تفاوت قابل توجهی بین گروه های صبح و بعدازظهر وجود نداشت. آنا فیلیپس، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما می دانیم که واکنش های سیستم ایمنی در طول روز با نوساناتی همراه است.

از اینرو درصدد بررسی تاثیر زمان واکسیناسیون بر میزان کارآیی واکسن برآمدیم.» وی در ادامه می افزاید: «آگاهی از اینکه واکسیناسیون در صبح واکنش موثرتری در پی دارد می تواند راهکار بسیار مناسبی برای بهبود استراتژی های واکسیناسیون باشد.» به گفته محققان، نتایج این مطالعه نشان می دهد که تغییر زمان واکسیناسیون در صبح علاوه بر بهبود کارآیی واکسن، مانع از تحمیل هزینه های اضافی به بخش بهداشت و درمان می شود.

ارسال یک نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

a6c25404b279ee5069887eac43c34f6f.jpg